Що буде входити в обов’язки сімейного лікаря/терапевта/?

МОЗ затвердив Порядок надання первинної медичної допомоги Наказом №504 «Про затвердження порядку надання первинної медичної допомоги». Таким чином, в рамках Наказу № 504 «Про затвердження порядку надання первинної медичної допомоги» сімейні лікарі, терапевти та педіатри надаватимуть наступні послуги пацієнтам:

  1. Спостереження за станом здоров’я, визначення діагнозів, лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєння, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів;
  2. Ведення пацієнтів з хронічними захворюваннями;
  3. Надання направлення до фахівців вторинної чи третинної допомоги;
  4. Надання невідкладної допомоги при гострому розладі фізичного чи психічного здоров’я, якщо не потрібно екстреної, спеціалізованої або високоспеціалізованої меддопомоги;
  5. Виявлення факторів ризиків для здоров’я;
  6. Спостереження за здоровою дитиною, неускладненою вагітністю і надання окремих послуг паліативної допомоги;
  7. Оформлення та видача довідок, листків непрацездатності, направлень для проходження медико-соціальної експертизи тощо.

В яких випадках сімейний лікар/терапевт/ повинен перенаправляти пацієнта до вузькопрофільних спеціалістів?

У разі, коли випадок захворювання нескладний, сімейний лікар ставить діагноз і призначає лікування. Якщо виникає необхідність більш детального обстеження і консультації, сімейний лікар направляє пацієнта до вузькопрофільного спеціаліста, де пацієнт зможе отримати необхідну медичну допомогу.

Чи регламентується кількість звернень пацієнта до лікаря в межах коштів, які виділила держава?

Ні, кількість звернень пацієнта до свого сімейного лікаря (терапевта, педіатра) не регламентується. Кошти, які “йдуть за пацієнтом”, лікар отримує незалежно від кількості прийомів. Один пацієнт може жодного разу не звернутись до лікаря після укладення декларації, іншому пацієнту потрібно щомісячно звертатись. Тому лікар буде зацікавлений проводити профілактику захворювань серед своїх пацієнтів, щоб вони були здорові.

Хто вирішує, що означає близько/далеко для виклику лікаря додому?

При підписанні декларації із пацієнтом, лікар зобов’язан проінформувати пацієнта, що він самостійно вирішуватиме, чи буде приїжджати на виклик додому. МОЗ рекомендує лікарям на власний розсуд визначати, яким чином буде організовано надання медичної допомоги за межами лікарні. Якщо у пацієнта невідкладний випадок, тоді він може викликати швидку, якщо ні – пацієнт добирається до лікарні самостійно.

Виклик лікаря додому. Хто вирішує, чи далеко/близько, щоб їхав лікар?

Сімейний лікар на власний розсуд приймає рішення про надання окремих послуг за місцем проживання, або перебування пацієнта, або телефоном чи по Інтернету. Вік пацієнта, віддаленість його місця перебування від місця прийому сімейного лікаря чи відсутність у пацієнта коштів на проїзд не можуть бути єдиними підставами для виклику та виїзду лікаря. Сімейний лікар, педіатр, терапевт не буде мати за контрактом обов’язку відвідувати пацієнтів на дому.

Чи може лікар відмовитись від обслуговування пацієнта?

Відмовити у підписанні декларації можуть лише з двох причин:

  1. Заклад ще не підключений до електронної системи охорони здоров’я (щодня нові заклади підключаються до системи, запитайте в реєстратурі, коли обраний вами заклад планує це зробити та підпишіть декларацію тоді);
  2. Всі лікарі медичного закладу набрали максимальну кількість пацієнтів (кампанія розпочалася з 2-го квітня, тож малоймовірно за цей час набрати всіх можливих пацієнтів. Проте якщо таке сталося – знайдіть іншого лікаря або зверніться до обласного управління охорони здоров’я, щоби вам порадили фахівця).

Якщо пацієнт не хоче підписувати декларацію, чи порушується ст. 49 Конституції України про надання допомоги

За статтею 49 передбачається надання безкоштовної медичної допомоги у державних та комунальних закладах охорони здоров’я, а ЗУ «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» передбачає механізм, орієнтований на підписання декларацій. Ургентним пацієнтам безкоштовна медична допомога передбачається і без декларацій.

Як буде відбуватися заміна лікаря під час відпустки/ лікарняного/ іншої причини відсутності?

Медична установа, яка надає первинну допомогу пацієнтам, повинна забезпечити пацієнтів іншим лікарем (тимчасово), якщо обраний постійний лікар хворіє, перебуває у відпустці або відсутній з інших причин. Як правило, лікарі домовляються між собою щодо заміщення свого колеги. Одним з можливих варіантів є введення посади чергового лікаря на постійній основі. Такий лікар зможе приймати всіх пацієнтів лікаря, що пішов у відпустку, отримуючи за це ті ж самі кошти.

Чи має юридичне право лікар для консультацій пацієнтів по телефону?

Сімейний лікар, який обслуговує всю родину протягом тривалого часу, враховуючи особливості стану здоров’я кожного з членів сім’ї, може надавати консультації своїм пацієнтам по телефону.

Які дії пацієнта при тимчасовій зміні місця проживання?

У випадку, якщо пацієнт тимчасово знаходиться в іншому місті та захворів, можна скористатись послугами невідкладної допомоги – звернутися до найближчого закладу з надання первинної медичної допомоги. Підписувати декларацію для одноразового звернення потреби немає.

Якщо у пацієнта виникає необхідність на якийсь період змінити місце проживання (наприклад, на період літньої відпустки), пацієнт може заново укласти декларацію із лікарем за новим місцем проживання. Йому достатньо звернутись до лікарні з документами та укласти нову декларацію. При цьому автоматично буде розірвана попередня декларація та новий лікар буде отримувати кошти за обслуговування пацієнта.

Якщо лікар звільняється, чи переходить на роботу у інший заклад, що буде з деклараціями пацієнтів?

Заклад, у якому пацієнт підписав декларацію, зобов’язаний повідомити його про зміну роботи лікаря заздалегідь. Далі рішення за пацієнтом – чи підписати декларацію з іншим лікарем у цьому медзакладі, чи продовжити обслуговуватися у попереднього лікаря, проте в іншому місці. У разі виникнення проблем з пошуком нового лікаря, можна звертатись до місцевого департаменту/управління охорони здоров’я.

Коли будуть впроваджені зміни для вторинної та третинної ланки?

Зміни для вторинної та третинної ланки почнуться орієнтовно в 2019 році після впровадження змін в первинній ланці. Фінансування відбуватиметься відповідно до наданої послуги чи конкретного пролікованого випадку.

Чи можна звернутись до вузького спеціаліста без направлення?

Фінансування вторинної і третинної ланки за новою моделлю розпочнеться у 2019 році і буде вводитися поступово за кожною послугою до 2020 року. До цього часу система на рівні вторинної ланки буде працювати так само, як вона працює зараз.

Звернення до лікарів-спеціалістів, призначені сімейним лікарем, будуть оплачуватися Національною службою здоров’я (після початку виплат за ці послуги в новій системі). Держава також оплачуватиме візити без направлення до гінеколога та психіатра.

Якщо пацієнт звертається до лікарів-спеціалістів за власним бажанням, він самостійно сплачує вартість візиту. 

Які медичні послуги будуть платними для пацієнтів?

З початком медреформи більшість медичних послуг буде безоплатними для пацієнта, але платними для держави. 

Щороку Верховна Рада затверджуватиме програму медичних гарантій разом із державним бюджетом на наступний рік. Відповідно обсяг послуг у програмі медичних гарантій залежатиме від розміру фінансування з державного бюджету. Перша програма медичних гарантій буде ухвалена у 2019 році на 2020 рік.

До 2020 року головна задача Міністерства охорони здоров’я, Уряду і Парламенту зібрати реальну статистику захворюваності, розрахувати справедливі тарифи на кожну послугу та виділити достатньо коштів, щоб закупити потрібну кількість послуг і ліків. Зробити все, щоб у 2020 році українці отримували максимальну кількість медпослуг за державний кошт, а перелік платних послуг був мінімальним.